Dynamic Widgets - en to ja translation catalogue (163 entries)

en: Role
ja: 権限グループ

en: Date
ja: 日付アーカイブ

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Templates
ja: テンプレート

en: Language
ja: 言語

en: Front Page
ja: フロントページ

en: Single Posts
ja: 投稿

en: Attachments
ja: 添付ファイル

en: Pages
ja: 固定ページ

en: Author Pages
ja: 作成者

en: Category Pages
ja: カテゴリーアーカイブ

en: Archive Pages
ja: アーカイブ

en: Error Page
ja: エラーページ

en: Search page
ja: 検索結果ページ

en: WPSC Category
ja: WPSCカテゴリー

en: Custom Post Type Archives
ja: カスタム投稿のアーカイブ

en: BuddyPress Groups
ja: BuddyPressのグループ

en: Dynamic Widgets
ja: ダイナミックウィジェット

en: <b>WARNING</b> STRICT sql mode in effect. Dynamic Widgets might not work correctly. Please disable STRICT sql mode.
ja: <b>警告</b>　厳格なSQLモ－ドでは、ダイナミックウィジェットは正確に動作しません。厳格なSQLモ－ドを無効にしてください。

en: Oops! Something went terrible wrong. Please reinstall Dynamic Widgets.
ja: おっと！ひどい故障です。ダイナミックウィジェットを再インストールしてください。

en: OLD
ja: 旧式

en: Widgets are always displayed by default
ja: 初期設定ではウィジェットは常に表示されます

en: The '<em>Yes</em>' selection
ja: 「<em>はい</em>」を選択

en: Click on the
ja: 次をクリック

en: next to the options for more info
ja: 詳細は次の設定で

en: next to a section means it has options set.
ja: オプションが

en: Static
ja: 一定

en: Dynamic
ja: 可変

en: When a widget is
ja: ウィジェットが次のとき

en: the widget uses the WordPress default. In other words, it's shown everywhere
ja: ウィジェットはWordPressの初期設定を使用します。つまり全てのページで表示されます

en: A widget is
ja: ウィジェットは

en: when there are options set, i.e. not showing on the front page.
ja: 設定すると、Internet Explorerのフロントページでは表示されません。

en: Reset
ja: リセット

en: Reset makes the widget return to
ja: ウィジェットを次の設定に戻すためにリセット

en: Settings
ja: 設定

en: Apply exception rule to widgets:
ja: 除外ルールを次のウィジェットに適用:

en: Off
ja: 無効

en: On
ja: 有効

en:  (Default:
ja: （初期設定：

en: Default
ja: 初期設定

en: Dynamic Widgets Options saved
ja: ダイナミックウィジェットの設定が保存されました

en: for
ja: のために

en: Edit Dynamic Widgets Options
ja: ダイナミックウィジェットの設定を編集

en: and
ja: と

en: Options set for
ja: 次の場合に設定

en: Option set for
ja: 次の場合に設定

en: Widget options saved.
ja: ウィジェットの設定が保存されました。

en: Return
ja: 戻る

en: to Dynamic Widgets overview
ja: ダイナミックウィジェットの説明

en: Dynamic does not mean static hiding of a widget.
ja: ダイナミックとはウィジェットを非表示にするという意味ではありません。

en: Hint
ja: ヒント

en: Remove
ja: 削除

en: the widget from the sidebar
ja: サイドバーからのウィジェット

en: The From date can't be later than the To date.
ja: 開始日時は終了日時より後にできません。

en: Edit options for the widget
ja: ウィジェットの設定を変更

en: Quick settings
ja: クイック設定

en: Set all options to 'No'
ja: 全て「いいえ」に設定

en: Individual Posts, Custom Post Types and Tags
ja: 各投稿、カスタム投稿、タグ

en: When you enable this option, you have the ability to apply an exception rule to tags and individual posts (Posts and Custom Post Types).
    					You can set the exception rule for tags in the single Edit Tag Panel (go to <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    					click a tag), For individual posts in the <em>New</em> or <em>Edit</em> Posts panel.
    					Exception rules for tags and individual posts in any combination work independantly, but will always be counted as one exception.<br />
    	  					Please note when this is enabled, exception rules which are set within Posts for Author and/or Category will be disabled.
ja: この設定を有効にすると、タグや各投稿（投稿とカスタム投稿）毎に除外ルールを適用できるようになります。
    						各々のタグの編集画面で除外ルールを設定することができ（<a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">タグ</a>の各タグをクリック）、
    						各々の投稿は<a href="post-new.php">新規追加</a>もしくは<a href="edit.php">投稿</a>の編集画面で。
    						タグや各投稿での除外ルールを組み合わせると、それぞれ独立して処理されますが、常に一つの除外としてカウントされます。<br />
    	  					作成者および/またはカテゴリーに除外ルールを設定した場合、これらは除かれますのでご注意ください。

en: Except overriding options like Role, Date, etc.
ja: 権限グループや日付などで上書きした設定を除く

en: Save
ja: 保存

en: Method set to
ja: 方式を設定

en: Page limit set to
ja: ページの制限を設定

en: ERROR
ja: エラー

en: is not a valid limit.
ja: 正しい制限ではありません。

en: Widget options have been reset to default.
ja: ウィジェットの設定が初期設定にリセットされました。

en: Inactive Widgets
ja: 使用停止中のウィジェット

en: Edit this widget options
ja: このウィジェット設定を編集

en: Edit
ja: 編集

en: Reset widget to Static
ja: ウィジェットをスタティックにリセット

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: wp_head() check:
ja: wp_head()のチェック:

en: wp_head() is NOT called (at the most obvious place)
ja: wp_head()が実行されていません（最も決まりきった箇所で）

en: wp_head() is called
ja: wp_head()が実行されました

en: Unable to determine if wp_head() is called
ja: wp_head()が実行されると決定できません

en: Use 'OLD' method
ja: 「以前の」方式を使う

en: Page limit
ja: ページの制限

en: The page limit sets the limit of number of pages to prevent a timeout when building the hierarchical tree. When the number of pages is above this limit, a flat list will be displayed which is less time consuming.
ja: ページが階層構造になっている場合、タイムアウトを防ぐためにページ数が制限されます。ページ数が制限より多いと、応答時間短縮のために省略されたリストが表示されます。

en: Currently the number of pages is
ja: 現在のページの数は

en: When upgrading to WPEC 3.8 the Dynamic Widgets rules for WPEC are lost. The WPEC dump gives you an overview of the rules before the update.
ja: WPECをVer.3.8にアップグレードすると、WPECに関するウィジェットルールが消去されます。アップデートの前にWPECプラグインのダンプで説明されます。

en: WARNING
ja: 警告

en: This only works correct when you did not add or change anything in the Dynamic Widgets rules.
ja: ダイナミックウィジェットのルールで追加や変更があった場合のみ、正しく動作します。

en: Create WPEC dump
ja: WPECのダンプを作成

en: For debugging purposes it is possible you're asked to create a dump. Click the 'Create dump' button and save the text file.
ja: デバッグのためにダンプを作成することができます。「ダンプの作成」ボタンをクリックして、テキストファイルを保存します。

en: Create dump
ja: ダンプを作成

en: When you deceide not to use this plugin anymore (sorry to hear that!). You can cleanup all settings and data related to this plugin by clicking on the 'Uninstall' button. This process is irreversible! After the cleanup the plugin is deactivated automaticly.
ja: このプラグインをもう使用しないと決めた場合（そうなったら申し訳ありません！）、「アンインストール」ボタンをクリックすると、このプラグインに関する全ての設定やデータをクリーンアップすることができます。この処理は元に戻せません！クリーンアップ後、プラグインは自動的に停止されます。

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Show widget for this IP (range)?
ja: このIP（の範囲）でウィジェットを表示しますか？

en: Search Page
ja: 検索結果ページ

en: Show widget on the search page?
ja: 検索結果ページでウィジェットを表示しますか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Language (QT)
ja: 言語（QT）

en: Show widget default on all languages?
ja: 全ての言語でウィジェットを表示しますか？

en: Click to toggle info
ja: クリックして情報を切替

en: Using this option can override all other options.
ja: この設定は他の設定を全て上書きできます。

en: Except the languages
ja: 除外する言語

en: Show widget default on category pages?
ja: カテゴリーアーカイブでウィジェットを表示しますか？

en: Except the categories
ja: 除外するカテゴリー

en: Posts:
ja: 投稿：

en: Tags:
ja: タグ：

en: Show widget default on single posts?
ja: 投稿でウィジェットを表示しますか？

en: When you use an author <b>AND</b> a category exception, both rules in the condition must be met. Otherwise the exception rule won't be applied.
      					If you want to use the rules in a logical OR condition. Add the same widget again and apply the other rule to that.
ja: 作成者<b>および</b>カテゴリーの除外を使用する場合、両方のルールを満たす必要があります。それ以外の場合は除外ルールは適用されません。
      					論理和（OR）条件でルールを使用したい場合、再び同じウィジェットを追加し、それに他のルールを適用してください。

en: Make exception rule available to individual posts and tags.
ja: 除外ルールを各投稿とタグに適用できるようにします。

en: When you enable this option, you have the ability to apply the exception rule for <em>Single Posts</em> to tags and individual posts.
    						You can set the exception rule for tags in the single Edit Tag Panel (go to <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    						click a tag), For individual posts in the <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Edit</a> Posts panel.
    						Exception rules for tags and individual posts in any combination work independantly, but will always be counted as one exception.<br />
      					Please note when exception rules are set for Author and/or Category, these will be removed.
ja: この設定を有効にすると、タグや<em>各投稿</em>に除外ルールを適用することができます。
    						各々のタグの編集画面で除外ルールを設定することができ（<a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">タグ</a>の各タグをクリック）、
    						各々の投稿は<a href="post-new.php">新規追加</a>もしくは<a href="edit.php">投稿</a>の編集画面で。
    						タグや各投稿での除外ルールを組み合わせると、それぞれ独立して処理されますが、常に一つの除外としてカウントされます。<br />
      					作成者および/またはカテゴリーに除外ルールを設定した場合、これらは除かれますのでご注意ください。

en: Except the posts by author
ja: 作成者によって投稿を除外

en: Except the posts in category
ja: カテゴリー内の投稿を除外

en: Show widget at this URL?
ja: このURLでウィジェットを表示しますか？

en: Except the URLs
ja: 除外するURL

en: Show widget on attachment pages?
ja: 添付ファイルのページでウィジェットを表示しますか？

en: Show widget on the error page?
ja: エラーページでウィジェットを表示しますか？

en: Show widget on the front page?
ja: フロントページで投稿を表示しますか？

en: This option only applies when your front page is set to display your latest posts (See Settings &gt; Reading).<br />
    						When a static page is set, you can use the options for the static pages below.
ja: この設定は、フロントページに最新の投稿を表示するように設定している場合のみ適用されます。（ 設定 &gt; 表示設定 を参照してください）<br />
    						固定ページが設定されている場合、以下の固定ページの設定を使用できます。

en: Show widget on archive pages?
ja: アーカイブページでウィジェットを表示しますか？

en: This option does not include Author and Category Pages.
ja: この設定に作成者とカテゴリーアーカイブは含まれません。

en: The static page module failed to load.
ja: 固定ページのモジュールの読込に失敗しました。

en: This is probably because building the hierarchical tree took too long.<br />Decrease the limit of number of pages in the advanced settings.
ja: 階層構造の構築に時間がかかり過ぎたようです。<br />高度な設定で、ページ数の制限を減らしてください。

en: All childs
ja: 全ての子要素

en: Front page
ja: フロントページ

en: Posts page
ja: 投稿ページ

en: Show widget default on static pages?
ja: 固定ページでウィジェットを表示しますか？

en: Checking the "All childs" option, makes the exception rule apply
    					to the parent and all items under it in all levels. Also future items
    					under the parent. It's not possible to apply an exception rule to
    					"All childs" without the parent.
ja: "全ての子階層"の設定をチェックすると、親を含め階層下の全項目に除外ルールを適用します。
    					今後、親に含まれる項目も同様です。
    					"全ての子階層"の除外ルールから親を除くことはできません。

en: Unfortunately the childs-function has been disabled
    					because you have more than the limit of pages.
ja: 子の機能は無効にされました
    					ページ数が制限を超えているためです。

en: Except the page(s)
ja: 除外する固定ページ

en: Show widget default on author pages?
ja: 作成者でウィジェットを表示しますか？

en: Except the author(s)
ja: 除外する作成者

en: Show widget default on BuddyPress pages?
ja: BuddyPressのページでウィジェットを表示しますか？

en: Except on the components pages
ja: 除外するコンポーネントページ

en: Forum Index
ja: フォーラムの索引

en: Forum Topics
ja: フォーラムのトピックス

en: Members Index
ja: メンバーの索引

en: Show widget default on BuddyPress Group pages?
ja: BuddyPressのグループページでウィジェットを表示しますか？

en: Except in the groups
ja: 除外するグループ

en: Except in the group pages
ja: 除外するグループのページ

en: Anonymous
ja: ゲスト

en: Show widget to everybody?
ja: 全でのユーザーにウィジェットを表示しますか？

en: Setting options by role is very powerfull. It can override all other options!<br />
    						Users who are not logged in, get the <em>Anonymous</em> role.
ja: 権限グループ別に設定するととても便利です。これは他の全ての設定を上書きできます！<br />
    						ユーザーがログインしていない場合、<em>ゲスト</em>グループとなります。

en: only to
ja: まで

en: (and other Gecko based)
ja: (およびその他Geckoベースのブラウザ)

en: Other / Unknown / Not detected
ja: その他 / 不明 / 未検出

en: Show widget with all browsers?
ja: 全てのブラウザでウィジェットを表示しますか？

en: Browser detection is never 100% accurate.
ja: ブラウザ検出の精度は100%ではありません。

en: Except the browser(s)
ja: 除外するブラウザ

en: Show widget on every template?
ja: 全てのテンプレートでウィジェットを表示しますか？

en: This options takes precedence above other options like Pages and/or Single Posts.
ja: この設定は固定ページや各投稿での設定より優先されます。

en: Except the templates
ja: 除外するテンプレート

en: Default Template
ja: 初期のテンプレート

en: Show widget on
ja: ウィジェットを表示

en: All exceptions (Titles and Taxonomies) work in a logical OR condition. That means when one of the exceptions is met, the exception rule is applied.
ja: 除外（タイトルとタクソノミー）は全て論理和（OR）で処理されます。これは、ひとつでも除外を設定すると除外される事を意味します。

en: Except for
ja: 除外する

en: Show widget on Custom Post Type Archives
ja: カスタム投稿のアーカイブでウィジェットを表示しますか？

en: Show widget always?
ja: 常にウィジェットを表示しますか？

en: Next to the above role option, the date option is also very powerfull. You've been warned!
ja: 日付設定もとても便利です。

en: Enter dates in the YYYY-MM-DD format. You can also use the calender by clicking on the
ja: YYYY-MM-DD形式で日付を入力してください。クリックしてカレンダーで指定することもできます

en: Date ranges can be made by entering a From AND a To date<br />
      					When you want the widget to be displayed from a specific date, only fill in the From date<br />
      					When you want the widget to stop displaying on a specific date, only fill in the To date.
ja: 日付の範囲を開始日時と終了日時で指定<br />
      					特定の日付にウィジェットを表示したい場合は開始日時のみを<br />
      					特定の日付までウィジェットを表示したい場合は終了日時のみを入力します。

en: only
ja: この日付範囲のみ

en: From
ja: 開始

en: To
ja: 終了

en: Show widget default on WPSC categories?
ja: WPSCカテゴリーでウィジェットを表示しますか？

en: Language (WPML)
ja: 言語 (WPML)

en: Except the Pods pages
ja: 除外するPodsページ

en: Show widget default on Pods pages?
ja: Podsページでウィジェットを表示しますか？
