Dynamic Widgets - en to fr_FR translation catalogue (124 entries)

en: Role
fr_FR: Uloga

en: Date
fr_FR: Datum

en: Browser
fr_FR: Pretraživač

en: Language
fr_FR: Jezik

en: Front Page
fr_FR: Prednja stranica

en: Single Posts
fr_FR: Jedna stranica

en: Pages
fr_FR: Stranice

en: Author Pages
fr_FR: Autorske stranice

en: Category Pages
fr_FR: Stranice sa kategorijom

en: Archive Pages
fr_FR: Stranice sa arhivom

en: Error Page
fr_FR: Stranica sa greškom

en: Search page
fr_FR: Pretraga strance

en: <b>WARNING</b> STRICT sql mode in effect. Dynamic Widgets might not work correctly. Please disable STRICT sql mode.
fr_FR: <b>WARNING</b>STRICT sql mode radi. Dynamic Widgets možda neće ispravno raditi. Molim vas onemogućite STRICT sql mode.

en: Oops! Something went terrible wrong. Please reinstall Dynamic Widgets.
fr_FR: UPS! Nešto nije kako treba! Molim vas reinstalirajte Dynamic Widgets.

en: OLD
fr_FR: STARO

en: Widgets are always displayed by default
fr_FR: Widgeti su uvek prikazani po defaultu

en: The '<em>Yes</em>' selection
fr_FR: '<em>Yes</em>' selekcija

en: Click on the
fr_FR: Klik na

en: next to the options for more info
fr_FR: pored opcija za više info

en: next to a section means it has options set.
fr_FR: pored sekcije znači da ima set opcija.

en: Static
fr_FR: Statično

en: Dynamic
fr_FR: Dinamično

en: When a widget is
fr_FR: Kada je widget

en: the widget uses the WordPress default. In other words, it's shown everywhere
fr_FR: widget koristi WordPress default. Drugim rečima vidljiv je svuda.

en: A widget is
fr_FR: Widget je

en: when there are options set, i.e. not showing on the front page.
fr_FR: kada postoji set opcija, npr. nije prikazano na rednjoj strani

en: Reset
fr_FR: Resetuj

en: Reset makes the widget return to
fr_FR: Resetovanje tera widgeta da se vrati na

en: Settings
fr_FR: Postavke

en: Apply exception rule to widgets:
fr_FR: Pimeni pravilo za izuzetak na widgete:

en: Off
fr_FR: Ugašeno

en: On
fr_FR: Upaljeno

en: for
fr_FR: za

en: and
fr_FR: i

en: Options set for
fr_FR: Namesti opcije za

en: Option set for
fr_FR: Namesti opcije za

en: Widget options saved.
fr_FR: Widget opcije sačuvane.

en: Return
fr_FR: Povratak

en: to Dynamic Widgets overview
fr_FR: za Dynamic Widgets pregled

en: Dynamic does not mean static hiding of a widget.
fr_FR: Dynamic ne znači statično skrivanje widget.

en: Hint
fr_FR: Nagoveštaj

en: Remove
fr_FR: Ukloni

en: the widget from the sidebar
fr_FR: widget sa sidebara

en: The From date can't be later than the To date.
fr_FR: Forma sa datumom ne sme da bude kasnije od Do datuma

en: Quick settings
fr_FR: Brze postavke

en: Set all options to 'No'
fr_FR: Namesti sve opcije na NE

en: Except overriding options like Role, Date, etc.
fr_FR: Osim opcije po kojima može opet da se piše Uloga, Datum itd

en: Save
fr_FR: Sačuvaj

en: Method set to
fr_FR: Metod postavi na

en: Page limit set to
fr_FR: Limit stranice namesti na

en: ERROR
fr_FR: GREŠKA

en: is not a valid limit.
fr_FR: nije validan limit

en: Widget options have been reset to default.
fr_FR: Widget opcije su resetovane na default.

en: Inactive Widgets
fr_FR: Neaktivni widgeti

en: Edit this widget options
fr_FR: Edituj ovu opciju widgeta

en: Edit
fr_FR: Edituj

en: Reset widget to Static
fr_FR: Resetuj widget na Static

en: Advanced
fr_FR: Unapredjeno

en: wp_head() check:
fr_FR: wp_head() proveri:

en: wp_head() is NOT called (at the most obvious place)
fr_FR: wp_head() NIJE pozvan(na najočiglenije mesto)

en: wp_head() is called
fr_FR: wp_head() je pozvan

en: Unable to determine if wp_head() is called
fr_FR: Nije moguće ustanoviti da li je pozvan

en: Use 'OLD' method
fr_FR: Koristi STARI metod

en: Page limit
fr_FR: Limit stranice

en: The page limit sets the limit of number of pages to prevent a timeout when building the hierarchical tree. When the number of pages is above this limit, a flat list will be displayed which is less time consuming.
fr_FR: Limit stranice namešta limit broja stranica da bi sprečio timeout kada se gradi drvo hijerarhije. Kada je broj stranica iznad ovog limita, ravna lista će biti prikazana što zahteva manje vremena.

en: Currently the number of pages is
fr_FR: Trenutan broj stranica je

en: When upgrading to WPEC 3.8 the Dynamic Widgets rules for WPEC are lost. The WPEC dump gives you an overview of the rules before the update.
fr_FR: Kada upgradujete na WPEC 3.8 Dynamic Widgets pravila za WPEC će se izgubiti. WPEC vam daje pregled pravila pre update-a.

en: WARNING
fr_FR: UPOZORENJE

en: This only works correct when you did not add or change anything in the Dynamic Widgets rules.
fr_FR: Ovo radi ispravno samo kada ne dodajete ili ne menjate ništa u  Dynamic Widgets pravilima.

en: Create WPEC dump
fr_FR: Stvori WPEC dump

en: For debugging purposes it is possible you're asked to create a dump. Click the 'Create dump' button and save the text file.
fr_FR: Za svrhe debugovanja traženo vamje da stvorite dump. Kliknite na STVORITE DUMP dugme i sačuvajte tekst fajla.

en: Create dump
fr_FR: Stvorite dump

en: When you deceide not to use this plugin anymore (sorry to hear that!). You can cleanup all settings and data related to this plugin by clicking on the 'Uninstall' button. This process is irreversible! After the cleanup the plugin is deactivated automaticly.
fr_FR: Kada odlučite da ne koristite više ovaj plugin(žao nam je zbog toga) možete da očistite sve postavke i podatke vezane za ovaj plugin klikom na UNINSTALL dugme. Ovaj proces ne može da se povrati! Posle čišćenja plugin se deaktivira automatski.

en: Search Page
fr_FR: Stranica za pretragu

en: Show widget on the search page?
fr_FR: Prikaži widget na stranici za retragu?

en: Yes
fr_FR: Da

en: No
fr_FR: Ne

en: Language (QT)
fr_FR: Jezik(QT)

en: Using this option can override all other options.
fr_FR: Korišćenjem ovih opcija možete da prepišete sve ostale opcije.

en: Show widget default on category pages?
fr_FR: Prikaži default widget na stranici sa kategorijama?

en: Except the categories
fr_FR: Osim kategorija

en: Posts:
fr_FR: Postovi:

en: Tags:
fr_FR: Tagavi:

en: Show widget default on single posts?
fr_FR: Prikaži default widget za jedan post?

en: When you use an author <b>AND</b> a category exception, both rules in the condition must be met. Otherwise the exception rule won't be applied.
      					If you want to use the rules in a logical OR condition. Add the same widget again and apply the other rule to that.
fr_FR: Kada koristite autora <b>i</b> izuetak kategorije, oba pravila u uslovima moraj da se sretnu. Inače pravilo za izuetke neće biti primenjeno.
     					If želite da koristite pravila u logičkom OR stanju. I isti widget opet i primenite drugo pravilo.

en: Make exception rule available to individual posts and tags.
fr_FR: Napravi da pravilo za izuzetke bude dostupno individualnim postovima i tagovima.

en: When you enable this option, you have the ability to apply the exception rule for <em>Single Posts</em> to tags and individual posts.
    						You can set the exception rule for tags in the single Edit Tag Panel (go to <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    						click a tag), For individual posts in the <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Edit</a> Posts panel.
    						Exception rules for tags and individual posts in any combination work independantly, but will always be counted as one exception.<br />
      					Please note when exception rules are set for Author and/or Category, these will be removed.
fr_FR: Kada omigućite ovu opciju,imate mogućnost da primenite pravilo za izuzetke <em>Single Posts</em> za tagove i  individualne postove.
    						Možete postaviti pravilo za izuzetke za tagove u single Edit Tag Panel (idi na <a href="edit-tags.php?taxonomy=post_tag">Post Tags</a>,
    						click a tag), Za individualne postove u <a href="post-new.php">New</a> or <a href="edit.php">Edit</a> Posts panel.
    						Pravila za izuzetke za tagove i individualne postove u bio kojoj kombinaciji rade neuavisno ali će se uvek brojati kao jedan izuzetak.<br />
     					Imajte na umu da ako su pravila sa izuzetkom nameštena za Autore i/ili Kategorije, biće uklonjeni.

en: Except the posts by author
fr_FR: Osim postova po autoru

en: Except the posts in category
fr_FR: Osim postova u kategoriji

en: Show widget on the error page?
fr_FR: Prikaži widget na attachment stranici

en: Show widget on the front page?
fr_FR: Prikaži widget na stranici sa greškom?

en: This option only applies when your front page is set to display your latest posts (See Settings &gt; Reading).<br />
    						When a static page is set, you can use the options for the static pages below.
fr_FR: Ova opcija se primenjuje samo je vaša prednja stranica podešena na prikaz vaših poslednjih blogova (pogledaj Postavke&gt; Čitanje).<br />
    						Kada je statična stranica nameštena možete koristiti opcije za nju.

en: Show widget on archive pages
fr_FR: Prikaži Widget na stranicama arhive

en: This option does not include Author and Category Pages.
fr_FR: Ova opcija ne uključuje Autor i Kategorija stranice.

en: The static page module failed to load.
fr_FR: Modul statične stranice nije uspeo da se loaduje.

en: This is probably because building the hierarchical tree took too long.<br />Decrease the limit of number of pages in the advanced settings.
fr_FR: To je verovatno zbog toga što gradjenje hijerarhijskog drveta traje dugo.<br />Smanjite broj limita stranica u unapredjenim postavkama.

en: All childs
fr_FR: Sva deca

en: Show widget default on static pages?
fr_FR: Prikaži default widget na statičnoj stranici.

en: Checking the "All childs" option, makes the exception rule apply
    					to the parent and all items under it in all levels. Also future items
    					under the parent. It's not possible to apply an exception rule to
    					"All childs" without the parent.
fr_FR: Proverite opciju,napravite pravilo sa izuzetkom primenite
    					na roditelja i sve stavke su u svim nivoima. Takodje buduće stavke
    					su pod roditeljem. Nije moguće primeniti pravilo sa izuzetkom bez roditelja.

en: Except the page(s)
fr_FR: Osim stranica

en: Show widget default on author pages?
fr_FR: Prikaži defaut widget na stranicama autora?

en: Except the author(s)
fr_FR: Osim autora

en: Forum Index
fr_FR: Index foruma

en: Forum Topics
fr_FR: Teme sa foruma

en: Members Index
fr_FR: Index članova

en: Anonymous
fr_FR: Anoniman

en: Show widget to everybody?
fr_FR: Prikaži svima widget?

en: Setting options by role is very powerfull. It can override all other options!<br />
    						Users who are not logged in, get the <em>Anonymous</em> role.
fr_FR: Opcije postavki po ulozi su veoma moćne. Mogu da pišu po svim opcijama!<br />
    						Korisnici oji nisu ulogovani dobijaju <em>Anonymous</em>ulogu.

en: only to
fr_FR: samo za

en: (and other Gecko based)
fr_FR: (i ostale bazirane na Gecko)

en: Other / Unknown / Not detected
fr_FR: Drugo/ Nepoznato / Nije primećeno

en: Browser detection is never 100% accurate.
fr_FR: Primetnost pretraživača nikada nije 100% tačna.

en: This options takes precedence above other options like Pages and/or Single Posts.
fr_FR: Ova opcija zahteva pvenstvenost iznad drugih opcija kao Stranice i-ili Sami postovi

en: Show widget on
fr_FR: Prikaži widget na

en: All exceptions (Titles and Taxonomies) work in a logical OR condition. That means when one of the exceptions is met, the exception rule is applied.
fr_FR: Svi izuzeci(Naslovi i taxonomije) rade u logičnom OR stanju. To znači da kada se naidje na  jedno od izuzetaka, izuzeto pravilo se primenjuje

en: Except for
fr_FR: Osim za

en: Show widget always?
fr_FR: Prikaži widget na Custom Post Type Arhivama

en: Next to the above role option, the date option is also very powerfull. You've been warned!
fr_FR: Pored opcije uloge ispod, opcija datuma je veoma moćna.

en: Enter dates in the YYYY-MM-DD format. You can also use the calender by clicking on the
fr_FR: Unesite datume u GGGG-MM-DD formatu. Možete takodje koristiti kalendar klikom na

en: Date ranges can be made by entering a From AND a To date<br />
      					When you want the widget to be displayed from a specific date, only fill in the From date<br />
      					When you want the widget to stop displaying on a specific date, only fill in the To date.
fr_FR: Datum može biti napravljen unosom OD i Do datuma<br />
     					Kada želite da widget  odredjenog datuma bude prikazana, popunite Od datuma<br />
     					Kada želite da widget prestane da se prikazuje na odredjenom datumu, popunite Do datuma.

en: only
fr_FR: samo

en: From
fr_FR: Od

en: To
fr_FR: Za

en: Show widget default on WPSC categories?
fr_FR: Prikaži widget default na WPSC kategorijama?
