Download Monitor - en to ja translation catalogue (155 entries)

en: Select a category
ja: カテゴリを選択

en: Download title
ja: タイトル

en: Download updated.
ja: ダウンロードを更新しました。

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました。

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました。

en: Download restored to revision from %s
ja: リビジョン %s へダウンロードを復元しました。

en: Download published.
ja: ダウンロードを共有しました。

en: Download saved.
ja: ダウンロードを保存しました。

en: Download submitted.
ja: ダウンロードを投稿しました。

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: ダウンロードスケジュール: <strong>%1$s</strong>.

en: M j, Y @ G:i
ja: j F Y @ G:i

en: Download draft updated.
ja: ダウンロード案を更新しました。

en: Image
ja: 画像

en: Title
ja: タイトル

en: File
ja: ファイル

en: Version
ja: バージョン

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Tags
ja: タグ

en: Download count
ja: ダウンロードカウント

en: Featured
ja: 注目

en: Members only
ja: メンバーズオンリー

en: Date posted
ja: 投稿日時

en: Featured download
ja: 注目のダウンロード

en: Popular Downloads
ja: トップダウンロード

en: There are no stats available yet!
ja: まだ統計がありません！

en: Download
ja: ダウンロード

en: Browse for a file
ja: ファイルを参照

en: No files found
ja: ファイルが見つかりません。

en: Insert Download
ja: ダウンロードを挿入

en: Insert Shortcode
ja: ショートコードを挿入

en: Quick-add download
ja: ダウンロードを即時挿入

en: Error: File was not created.
ja: エラー：ファイルが作成されませんでした。

en: Download successfully created.
ja: ダウンロードが作成されました。

en: Error: Download was not created.
ja: エラー：ダウンロードは作成されていません。

en: Choose a download
ja: ダウンロードを選択

en: Template
ja: テンプレート

en: Template Name
ja: テンプレート名

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
ja: 空白にするとデフォルトのテンプレート <code>content-download.php</code> が使用されます。例えば、<code>image</code>と入力すると、<code>content-download-image.php</code>のテンプレートが使用されます。

en: Drop file here
ja: ファイルをここにドロップ

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Enter URL manually
ja: 手動でURLを入力

en: Download URL
ja: ダウンロードURL

en: Required URL
ja: URLが必要です。

en: Download Title
ja: タイトル

en: Required title
ja: タイトルが必要です。

en: Optional version number
ja: 任意のバージョン番号

en: Save Download
ja: ダウンロードを保存しました。

en: Allowed Files
ja: 許可されたファイル

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Download Options
ja: ダウンロードオプション

en: Short Description
ja: 短い説明

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
ja: このダウンロードを注目のダウンロードとしてマークします。ショートコードとウィジェットで使用されます。

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
ja: ユーザーがログインし、これが有効になっている場合のみ、ダウンロードリンクを介してファイルにアクセスすることができるようになります。

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Expand all
ja: すべて展開

en: General
ja: 一般

en: Default Template
ja: デフォルトテンプレート

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
ja: デフォルトの<code>[download]</code>ショートコードで使われるテンプレートを選択してください。（この設定は <code>format</code> 引数で上書きできます。）

en: Enable
ja: 有効

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
ja: もし有効ならば、<code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> をPHPの代わりにダウンロードサービスを使えます。（サーバー側での <code>mod_xsendfile</code> の設定が必要です。）

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Download Endpoint
ja: ダウンロードエンドポイント

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
ja: どのエンドポイントがダウンロードリンクに使われるかを定義します。デフォルトでは <code>%s</code> が使われます。

en: Endpoint Value
ja: エンドポイント値

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
ja: どの任意の値がダウンロード可能なファイルを識別するためにエンドポイントの最後に使われるかを定義します。例えば、IDは <code>%s</code> のようなリンクを与えます。

en: Download ID
ja: ダウンロードID

en: Download slug
ja: ダウンロードスラグ

en: Logging
ja: ロギング

en: Download Log
ja: ダウンロードログ

en: Log download attempts, IP addresses and more.
ja: ダウンロードを試みたIPアドレスなどを記録します。

en: Blacklist IPs
ja: IPブラックリスト

en: Blacklist user agents
ja: ユーザーエージェントブラックリスト

en: List browser user agents to blacklist, 1 per line.
ja: リストにあるユーザーエージェントをブラックリストに指定します。

en: Logs
ja: ログ

en: Settings
ja: 設定

en: Settings successfully saved
ja: 設定を保存しました。

en: Save Changes
ja: 設定を保存

en: Download Logs
ja: ダウンロードログ

en: Export CSV
ja: CSVで出力

en: Version ID
ja: バージョンID

en: User ID
ja: ユーザーID

en: User IP
ja: IPアドレス

en: User Agent
ja: ユーザーエージェント

en: Date
ja: 日時

en: Status
ja: ステータス

en: Download Complete
ja: ダウンロードしました。

en: %s ago
ja: %s 前

en: Download #%d (no longer exists)
ja: #%d をダウンロード （存在しません）

en: Non-member
ja: 非メンバー

en: User
ja: ユーザー

en: IP Address
ja: IPアドレス

en: Remove
ja: 削除

en: Click to toggle
ja: 切り替えるにはクリック

en: File URL(s)
ja: ファイルのURL

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
ja: １行に１つのファイルパス、もしくはURLを入力してください。複数ファイルがある場合はミラーとして使われます。（ランダムで選択）

en: Upload file
ja: ファイルをアップロード

en: Choose a file
ja: ファイルを選択

en: Insert file URL
ja: URLを挿入

en: Browse for file
ja: ファイルを参照

en: File Date
ja: ファイル日時

en: h
ja: 時

en: m
ja: 分

en: Download does not exist.
ja: ダウンロードが存在しません。

en: Go to homepage &rarr;
ja: &rarr のホームページへ行きます。

en: Download Error
ja: ダウンロードエラー

en: No file paths defined.
ja: ファイルパスが指定されていません。

en: Redirected to file
ja: ファイルへリダイレクトします。

en: Redirected to remote file.
ja: 外部ファイルへリダイレクトします。

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりません。

en: All Downloads
ja: 全てのダウンロード

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Add New
ja: 新規作成

en: Add Download
ja: ダウンロードを追加

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Download
ja: ダウンロードを編集

en: New Download
ja: 新しいダウンロード

en: View Download
ja: ダウンロードを表示

en: Search Downloads
ja: ダウンロードを検索

en: No Downloads found
ja: ダウンロードはありません。

en: No Downloads found in trash
ja: ゴミ箱にダウンロードはありません。

en: Parent Download
ja: 親のダウンロード

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
ja: あなたのサイトのためのダウンロードの作成及び管理ができます。

en: Download not found
ja: ダウンロードが見つかりません

en: Download Category
ja: ダウンロードカテゴリ

en: Search Download Categories
ja: ダウンロードカテゴリを検索

en: All Download Categories
ja: 全てのダウンロードカテゴリ

en: Parent Download Category
ja: 親のダウンロードカテゴリ

en: Edit Download Category
ja: ダウンロードカテゴリを編集

en: Update Download Category
ja: ダウンロードカテゴリを更新

en: Add New Download Category
ja: 新しいダウンロードカテゴリを追加

en: New Download Category Name
ja: 新しいダウンロードカテゴリの名前

en: Download Tag
ja: ダウンロードタグ

en: Search Download Tags
ja: ダウンロードタグを検索

en: All Download Tags
ja: 全てのダウンロードタグ

en: Parent Download Tag
ja: 親のダウンロードタグ

en: Edit Download Tag
ja: ダウンロードタグを編集

en: Update Download Tag
ja: ダウンロードタグを更新

en: Add New Download Tag
ja: 新しいダウンロードタグを追加

en: New Download Tag Name
ja: 新しいダウンロードタグの名前

en: Docs
ja: ドキュメント

en: Display a list of your downloads.
ja: ダウンロードリストを表示します。

en: Downloads List
ja: ダウンロードリスト

en: Featured Downloads
ja: 注目のダウンロード

en: Default template
ja: デフォルトテンプレート

en: Random
ja: ランダム

en: Date added
ja: 追加日時

en: Date modified
ja: 変更日時

en: ASC
ja: 昇順

en: DESC
ja: 降順

en: Show only featured downloads
ja: 注目のダウンロードのみに表示されます。

en: Show only members only downloads
ja: メンバーズオンリーのダウンロードのみに表示されます。

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: Download File
ja: ファイルをダウンロード

en: Download &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo; をダウンロード

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
ja[0]: %d回のダウンロード
