Download Monitor - en to da_DK translation catalogue (214 entries)

en: %s ago
da_DK: %s siden

en: 100 per page
da_DK: 100 per side

en: 200 per page
da_DK: 200 per side

en: 25 per page
da_DK: 25 per side

en: 50 per page
da_DK: 50 per side

en: ASC
da_DK: STIG

en: Access
da_DK: Adgang

en: Add Download
da_DK: Tilføj download

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Download Category
da_DK: Tilføj ny downloadkategori

en: Add New Download Tag
da_DK: Tilføj nyt downloadtag

en: Add file
da_DK: Tilføj fil

en: All Download Categories
da_DK: Alle downloadkategorier

en: All Download Tags
da_DK: Alle downloadtags

en: All Downloads
da_DK: Alle downloads

en: Allowed Files
da_DK: Tilladte filer

en: Any status
da_DK: Enhver status

en: Are you sure you want to delete this file ?
da_DK: Er du sikker på, du vil slette denne fil?

en: Because your server is running on nginx, our .htaccess file can't protect your downloads.
da_DK: Fordi din server kører på nginx, kan din .htaccess-fil ikke beskytte dine downloads.

en: Blacklist IPs
da_DK: Blacklist IP-adresser

en: Blacklist user agents
da_DK: Blacklist brugeragenter

en: Box - Box showing thumbnail, title, count, filename and filesize.
da_DK: Boks - Boks, der viser miniature, titel, antal, filnavn og filstørrelse.

en: Browse for a file
da_DK: Gennemse for fil

en: Browse for file
da_DK: Gennemse for fil

en: Button - CSS styled button showing title and count
da_DK: Knap - CSS-stylet knap, der viser titel og antal

en: CRC32B hashes
da_DK: CRC32B-hashes

en: Categories
da_DK: Kategorier

en: Choose a download
da_DK: Vælg en download

en: Choose a file
da_DK: Vælg en fil

en: Choose what page is displayed when the user has no access to a file. Don't forget to add the <code>[dlm_no_access]</code> shortcode to the page.
da_DK: Vælg, hvilken side der vises, når brugeren ikke har adgang til en fil. Husk at tilføje <code>[dlm_no_access]</code>-kortkoden på siden.

en: Choose which template is used for <code>[download]</code> shortcodes by default (this can be overridden by the <code>format</code> argument).
da_DK: Vælg hvilken skabelon der bruges for <code>[download]</code>-shortcodes som standard (dette kan tilsidesættes af argumentet <code>format</code>).

en: Click to toggle
da_DK: Klik for at vise/skjule

en: Close all
da_DK: Luk alle

en: Completed
da_DK: Fuldført

en: Count unique IPs only
da_DK: Tæl kun unikke IP'er

en: Custom Template
da_DK: Brugerdefineret skabelon

en: Custom field deleted.
da_DK: Brugerdefineret felt slettet.

en: Custom field updated.
da_DK: Brugerdefineret felt opdateret.

en: Custom template
da_DK: Brugerdefineret skabelon

en: DESC
da_DK: FALD

en: Date
da_DK: Dato

en: Date added
da_DK: Dato tilføjet

en: Date modified
da_DK: Dato ændret

en: Date posted
da_DK: Udgivelsesdato

en: Default - Title and count
da_DK: Standard - Titel og antal

en: Default Template
da_DK: Standardskabelon

en: Default template
da_DK: Standardskabelon

en: Define what endpoint should be used for download links. By default this will be <code>%s</code>.
da_DK: Definér hvilket slutpunkt skal bruges for downloadlinks. Det vil som standard være <code>%s</code>.

en: Define what unique value should be used on the end of your endpoint to identify the downloadable file. e.g. ID would give a link like <code>%s</code>
da_DK: Definér, hvilken unik værdi der skal bruges i slutningen af dit slutpunkt for at identficere filen, der kan downloades. Fx vil ID give et link som <code>%s</code>

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete Logs
da_DK: Slet logs

en: Display a list of your downloads.
da_DK: Vis en liste med dine downloads.

en: Docs
da_DK: Dok.

en: Don't force download. If the <code>dlm_uploads</code> folder is protected you may need to move your file.
da_DK: Gennemtving ikke download. Hvis <code>dlm_uploads</code>-mappen er beskyttet, kan du blive nødt til at flytte filen.

en: Download #%d (no longer exists)
da_DK: Download #%d (eksisterer ikke længere)

en: Download Category
da_DK: Downloadkategori

en: Download Complete
da_DK: Download fuldført

en: Download Endpoint
da_DK: Downloadslutpunkt

en: Download Error
da_DK: Downloadfejl

en: Download File
da_DK: Download fil

en: Download ID
da_DK: Download‑ID

en: Download Information
da_DK: Downloadinformation

en: Download Log
da_DK: Downloadlog

en: Download Logs
da_DK: Download-logs

en: Download Monitor Data
da_DK: Download Monitor-data

en: Download Monitor Extensions
da_DK: Download Monitor-udvidelser

en: Download Options
da_DK: Downloadindstillinger

en: Download Tag
da_DK: Downloadtag

en: Download Title
da_DK: Downloadtitel

en: Download URL
da_DK: Download-URL

en: Download count
da_DK: Downloadantal

en: Download does not exist.
da_DK: Download eksisterer ikke.

en: Download draft updated.
da_DK: Downloadkladde opdateret.

en: Download not found
da_DK: Download ikke fundet

en: Download published.
da_DK: Download udgivet.

en: Download restored to revision from %s
da_DK: Download gendannet til revision fra %s

en: Download saved.
da_DK: Download gemt.

en: Download scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
da_DK: Download planlagt til <strong>%1$s</strong>.

en: Download slug
da_DK: Downloadkorttitel

en: Download submitted.
da_DK: Download indsendt.

en: Download successfully created.
da_DK: Download oprettet uden problemer.

en: Download title
da_DK: Downloadtitel

en: Download updated.
da_DK: Download opdateret.

en: Downloadable Files/Versions
da_DK: Filer/Versioner, der kan downloades

en: Downloaded %s time | Downloaded %s times
da_DK[0]: Downloadet %s gang
da_DK[1]: Downloadet %s gange

en: Downloaded 1 time | Downloaded %d times
da_DK[0]: Downloadet 1 gang
da_DK[1]: Downloadet %d gange

en: Downloads List
da_DK: Downloadsliste

en: Drop file here
da_DK: Slip fil her

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Edit Download
da_DK: Redigér download

en: Edit Download Category
da_DK: Redigér downloadkategori

en: Edit Download Tag
da_DK: Redigér downloadtag

en: Enable
da_DK: Aktivér

en: Endpoint
da_DK: Slutpunkt

en: Endpoint Value
da_DK: Slutpunktsværdi

en: Enter URL manually
da_DK: Indtast URL manuelt

en: Enter one file path/URL per line - multiple files will be used as mirrors (chosen at random).
da_DK: Indtast én filsti/URL per linje ‒ flere filer vil blive brugt som mirrors (tilfældigt valgt).

en: Error: Download was not created.
da_DK: Fejl: Download blev ikke oprettet.

en: Error: File was not created.
da_DK: Fejl: Fil blev ikke oprettet.

en: Expand all
da_DK: Udvid alle

en: Export CSV
da_DK: Eksportér CSV

en: Extend Download Monitor with its powerful free and paid extensions. %sClick here to browse all extensions%s
da_DK: Udvid Download Monitor ‒ gratis eller mod betaling. %sKlik for at gennemse alle udvidelserne%s

en: Extensions
da_DK: Udvidelser

en: Failed
da_DK: Mislykkede

en: Featured
da_DK: Fremhævet

en: Featured Downloads
da_DK: Fremhævede downloads

en: Featured download
da_DK: Fremhævet download

en: File
da_DK: Fil

en: File Date
da_DK: Fildato

en: File URL(s)
da_DK: Fil-URL(&#39;er)

en: File not found.
da_DK: Fil ikke fundet.

en: Filename
da_DK: Filnavn

en: Filename - Filename and download count
da_DK: Filnavn - Filnavn og antal downloads

en: Filter
da_DK: Filtrér

en: General
da_DK: Generelt

en: Generate CRC32B hash for uploaded files
da_DK: Generér CRC32B-hash for uploadede filer

en: Generate MD5 hash for uploaded files
da_DK: Generér MD5-hash for uploadede filer

en: Generate SHA1 hash for uploaded files
da_DK: Generér SHA1-hash for uploadede filer

en: Go to homepage &rarr;
da_DK: Gå til forside &rarr;

en: Hashes
da_DK: Hashfunktioner

en: Hashes can optionally be output via shortcodes, but may cause performance issues with large files.
da_DK: Hashes kan medtages, når du bruger kortkoder, hvis du ønsker det, men det kan medføre forsinkelser ved store filer.

en: IP Address
da_DK: IP-adresse

en: If enabled, the counter for each download will only increment and create a log entry once per IP address.
da_DK: Hvis aktiveret, forøges tælleren for hver downloadfil kun én gang for hver IP-adresse, og der logges kun én gang.

en: If enabled, the download handler will check the PHP referer to see if it originated from your site and if not, redirect them to the homepage.
da_DK: Hvis aktiveret, vil downloadhandleren tjekke PHP-referrer for at se, om den stammer fra dit site. Hvis ikke, viderestilles de til forsiden.

en: If supported, <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> can be used to serve downloads instead of PHP (server requires <code>mod_xsendfile</code>).
da_DK: Hvis understøttet, kan <code>X-Accel-Redirect</code> / <code>X-Sendfile</code> bruges til at levere downloads i stedet for PHP (serveren skal have <code>mod_xsendfile</code>).

en: If you like %sDownload Monitor%s please leave us a %s★★★★★%s rating. A huge thank you from us in advance!
da_DK: Hvis du kan lide %sDownload Monitor%s, så giv os en %s★★★★★%s-bedømmelse. En kæmpetak fra os på forhånd!

en: Image
da_DK: Billede

en: Insert Download
da_DK: Indsæt download

en: Insert Shortcode
da_DK: Indsæt shortcode

en: Insert file URL
da_DK: Indsæt fil-URL

en: Leaving this blank will use the default <code>content-download.php</code> template file. If you enter, for example, <code>image</code>, the <code>content-download-image.php</code> template will be used instead.
da_DK: Hvis uudfyldt bruges standardskabelonfilen <code>content-download.php</code>. Hvis du f.eks. indtaster <code>image</code>, bruges skabelonen <code>content-download-image.php</code> i stedet for.

en: License successfully activated.
da_DK: Licens aktiveret med succes.

en: Limit
da_DK: Begrænsning

en: List IP Addresses to blacklist, 1 per line. Use IP/CIDR netmask format for ranges. IPv4 examples: <code>198.51.100.1</code> or <code>198.51.100.0/24</code>. IPv6 examples: <code>2001:db8::1</code> or <code>2001:db8::/32</code>.
da_DK: Anfør IP-adresser, der skal sortlistes, 1 per linje. Brug IP/CIDR-netmaskeformat for interval. IPv4-eksempler: <code>198.51.100.1</code> eller <code>198.51.100.0/24</code>. IPv6-eksempler: <code>2001:db8::1</code> eller <code>2001:db8::/32</code>.

en: List browser user agents to blacklist, 1 per line.
da_DK: Lav liste med browsere, der skal blacklistes, 1 per linje.

en: Log download attempts, IP addresses and more.
da_DK: Log downloadforsøg, IP-adresser m.m.

en: Log entries deleted
da_DK: Logoptegnelser slettet

en: M j, Y @ G:i
da_DK: j. F Y H.i

en: MD5 hashes
da_DK: MD5-hashes

en: Mark this download as featured. Used by shortcodes and widgets.
da_DK: Markér denne download som fremhævet. Bruges af shortcodes og widgets.

en: Members only
da_DK: Kun medlemmer

en: New Download
da_DK: Ny download

en: New Download Category Name
da_DK: Navn på ny downloadkategori

en: New Download Tag Name
da_DK: Navn på nyt downloadtag

en: No Access
da_DK: Ingen adgang

en: No Access Page
da_DK: Ingen adgang-side

en: No Downloads found
da_DK: Ingen downloads fundet

en: No Downloads found in trash
da_DK: Ingen downloads fundet i Papirkurven

en: No access message
da_DK: Ingen adgang-besked

en: No file paths defined.
da_DK: Ingen filstier defineret.

en: No files found
da_DK: Ingen filer fundet

en: Non-member
da_DK: Ikke-medlem

en: Only logged in users will be able to access the file via a download link if this is enabled.
da_DK: Kun brugere, der er logget ind, vil få adgang til filen via et downloadlink, hvis dette aktiveres.

en: Optional version number
da_DK: Valgfri versionsnummer

en: Order
da_DK: Sorteringsrækkefølge

en: Order by
da_DK: Sortér efter

en: Output template
da_DK: Outputskabelon

en: Parent Download
da_DK: Overdownload

en: Parent Download Category
da_DK: Overkategori for download

en: Parent Download Tag
da_DK: Overtag for download

en: Password Required
da_DK: Adgangskode påkrævet

en: Please add the following rules to your nginx config to disable direct file access: %s
da_DK: Tilføj venligst de følgende regler til din nginx-konfiguration for at deaktivere direkte filadgang: %s

en: Please wait...
da_DK: Vent venligst …

en: Popular Downloads
da_DK: Populære downloads

en: Prevent hotlinking
da_DK: Forhindr hotlinking

en: Quick-add download
da_DK: Lyntilføj download

en: Random
da_DK: Tilfældig

en: Redirect only
da_DK: Kun redirect

en: Redirect to file
da_DK: Redirigér til fil

en: Redirected
da_DK: Redirigeret

en: Redirected to file
da_DK: Redirigeret til fil

en: Redirected to remote file.
da_DK: Redirigeret til fjernfil.

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Required URL
da_DK: Påkrævet URL

en: Required title
da_DK: Påkrævet titel

en: SHA1 hashes
da_DK: SHA1-hashes

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save Download
da_DK: Gem download

en: Search Download Categories
da_DK: Søg i downloadkategorier

en: Search Download Tags
da_DK: Søg i downloadtags

en: Search Downloads
da_DK: Søg i downloads

en: Select File
da_DK: Vælg fil

en: Select Page
da_DK: Vælg side

en: Select a category
da_DK: Vælg en kategori

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings successfully saved
da_DK: Indstillingerne gemt med succes

en: Short Description
da_DK: Kort beskrivelse

en: Shortcode
da_DK: Kortkode

en: Show All
da_DK: Vis alle

en: Show all dates
da_DK: Vis alle datoer

en: Show only featured downloads
da_DK: Vis kun fremhævede downloads

en: Show only members only downloads
da_DK: Vis kun medlemmer kun downloads

en: Template
da_DK: Skabelon

en: Template Name
da_DK: Skabelonnavn

en: The message that will be displayed to visitors when they don't have access to a file.
da_DK: Den besked, der vil blive vist til besøgende, når de ikke har adgang til en fil.

en: There are no stats available yet!
da_DK: Der er endnu ikke nogen statistik!

en: This is where you can create and manage downloads for your site.
da_DK: Her kan du oprette og administrere downloads for dit site.

en: Title
da_DK: Titel

en: Title - Shows download title only
da_DK: Titel ‒ Viser kun downloadtitel

en: Update Download Category
da_DK: Opdatér downloadkategori

en: Update Download Tag
da_DK: Opdatér downloadtag

en: Upload file
da_DK: Upload fil

en: User
da_DK: Bruger

en: User Agent
da_DK: Brugeragent

en: User Email
da_DK: Bruger-e-mail

en: User ID
da_DK: Bruger-ID

en: User IP
da_DK: Bruger-IP

en: User Login
da_DK: Brugerlogin

en: Version ID
da_DK: Version-ID

en: Version list - Lists all download versions in an unordered list
da_DK: Versionsliste - Laver en liste med alle downloadversioner i uordnet rækkefølge

en: View Download
da_DK: Se download

en: Yes
da_DK: Ja

en: You do not have permission to access this download. %sGo to homepage%s
da_DK: Du har ikke adgang til denne download. %sGå til hjemmeside%s

en: n/a
da_DK: &nbsp;‒&nbsp;
